BABSKÉ OKÉNKO

STRÁNKY BYLY ZALOŽENY 17.11.2007

slovníček

D


DEGUSTACE
Degustace je ochutávka čehokoliv. Od vín, přes piva, potraviny nebo čehokoliv jiného, co se týká potravin.
Degustaci provádějí zkušení degustátoři, ale také amatéřI.


DEHYDRATOVANÝ VÝROBEK
Jedná se o potravinu, která obsahuje složky s nízkým obsahem vlhkosti. Obvykle mívá sypkou konzistenci.
Dehydratovaný výrobek se vždy před obnoví tekutinou.


DEZERT
Slovo pochází z francouzštiny a označuje zákusek. Jedná se o poslední chod, který ukončuje jídlo.
Dezert se skládá ze sýra, sladkého pokrmu a ovoce. Druh záleží na výběru hosta. Sladkým pokrmem může být nejen moučník, ale i zmrzlina, ovoce se šlehačkou.


DEZERTNÍ VÍNO
Sladší víno, které se hodí k dezertům a k nejznámějším patří portské, sherry a madeira
DIJONSKÁ HOŘČICE
Tato hořčice pochází z oblasti Dijon ve Francii. Má typickou pikantní příchuť.
Složení této hořčice je následující: hnědé nebo černé hořčičné semínko, bílé víno, nefermentovaný grapefruitový mošt a tajná směs koření. Dijonská hořčice se používá všude tam, kde chceme docílit nevšední a pikantní chuti.


DOMIKÁT
Jednoduchá valašská polévka z brynzy.


DRANŽÍROVÁNÍ
Jedná se o porcování pečeně nebo pečené drůbeže na porce. Pokud to umíme, můžeme okouzlit celou rodinu u slavnostního stolu.


DRAŽÉ
Dražé jsou obvykle bonbony, které mají tužší až tvrdou strukturu a povrch mají obalen cukrem nebo cukrovou hmotou. Také můžou obsahovat různé náplně.


DRESINK
Jedná se o tekutý nebo emulzní výrobek, který se používá jako dochucovací prostředek - příloha k pokrmům, ale hlavně salátům. Vyrábí se především z jedlých olejů, koření, mléčných výrobků a octů. Do kupovaných se přidávají také zahušťovadla, stabilizátory a emulgátory.


DUŠENÍ
Dušení je tepelná úprava pokrmu velmi podobná vaření s tím rozdílem, že se používá menší množství vody a pokrm se dusí víceméně ve vlastní šťávě. Tím dojde k uchování a zvýraznění charakteristické chuti pokrmu.


DŽUVEČ
Bulharský pokrm, který se skládá z vepřového masa dušeného v rýži s několika druhy zeleniny - rajčata, lilky, papriky a mnoho koření.Žádné komentáře