BABSKÉ OKÉNKO

STRÁNKY BYLY ZALOŽENY 17.11.2007

slovníček

C

CALVADOS
Jablečná pálenka ze severní Francie. Lze jí nahradit jablečným moštem a brandy.


CAMPARI BITTER
Italský hořký aperitiv, lze nahradit fernetem.


CAPONATA
Připravuje se z paprik, lilků, kaparů, oliv, celerových řapíků a rajčat. Dochucuje se octem a ančovičkami a podává se například s plátky langust a tuňáka při pokojové teplotě, často jako předkrm. Někdy se zdobí nepravým kaviárem.CIDR
Kvašené víno z jablek. Je nejlepší když je stáčen ze sudu a není to jen průmyslově vyráběna jablečná šťáva v lahvích. Používá se ve francouzské kuchyni, zejména v Normandii k vaření pokrmů jako přídavek místo vína z hroznů.


CIKORKA
Cikorka je kávová náhražka a přísada. Vyrábí se z kořene čekanky, který se po zpracování praží. Holanďané ji vyrábí již od roku 1690. Co se týče první české továrny na zpracování kořene čekanky, byla založena v Mochtíně někdy počátkem 19. století.
V dobách kávové "krize" (především díky válce) se pila pouze cikorka nebo se přidávala do kávy. Především z úsporných a barvících důvodů. Káva z cikorky se pije horká nebo aspoň teplá.
V dnešní dobře se dá cikorka v obchodech běžně koupit, avšak už se netěší takové oblíbenosti, jako v dobách války.


CIZRNA
Druh luštěniny, která je podobná hrachu. Je však větší a chutnější. Zrna jsou větší, kulatá, a žlutá až žlutohnědá. Chutná lehce oříškově. Cizrna je známá především ve Středozemí a také je tam s oblibou používaná. Na světovém trhu zaujímá místo hned za sójou, fazolemi a hrachem.
Obsahuje bílkoviny, vápník a další důležité minerály.
Připravují se z ní nákypy, dušené pokrmy a polévky. Snad nejznámější pokrm je středomořská kaše Hummus (Homos). Cizrna se upravuje stejně jako sója a také se z ní vyrábí mouka.


COBBLERS
Long drinky bez sody nebo jiných perlivých nápojů. Hlavní suroviny jsou víno také whisky nebo jiné lihoviny a zdobíme ovocem. Pro přípravu koblerů je charakteristický drobně nasekaný led, kterému se odborně říká Crash led. Sklenice se jím naplní do dvou třetin a zdobíme je ovocem podle vlastní fantasie. Podáváme je se lžící nebo brčkem.


COINTREAU
Bezbarvý sladký likér s pomerančovou příchutí.
COULIS
Dnes se takto v dobrých restauracích často označuje i hustá šťáva ze zeleniny nebo ovoce (například malinový coulis, podávaný ke zmrzlině).


CROISSANT
Sladké francouzské pečivo z kynutého máslového těsta, má tvar půlměsíce, protože v překladu je croissant půlměsíc.


CURACAO
Curacao je likér s pomerančovo-citronovou příchutí pocházející ze stejnojmenného ostrova. Nejvíce používaný je sytě modrý Blue Curacao s převládající pomerančovou příchutí nebo Lemon Curacao s převládající citronovou příchutí. Používá se rovněž bílé Curacao White a oranžové Curacao Orange.CHUTNEY
Chatni, chutney a česky čatní nebo také čatný je vlastně zvýrazňující omáčka nebo dochucovací doplněk. Čatní se podává především k masu a většinou stačí lžička nebo dvě. Často se přirovnává k salse z latinské kuchyně, nebo omáčkám z evropské kuchyně.
Originální chutney z Indie bylo vyráběno z čerstvého ovoce a koření. Během koloniální éry Britové přivezli chutney na svůj ostrov a odtamtud se chutney rozšířilo i do ostatních britských kolonií včetně jižní Afriky a karibských ostrovů. Během této dlouhé cesty nezůstal základní koncept tohoto pokrmu nezměněn. Britové přijali za své mangové chutney a na originální receptury docela zapomněli. Britské mangové chutney se často označuje názvem čatní Majora Greye. Major Grey byl pravděpodobně mýtický koloniální oficír, který miloval čatní.
Dnešní komerčně vyráběná čatní jsou v Británii stále velmi populární. Obvykle je čatní vyráběno z manga, jablek, hrušek. Podle původního receptu se však chutney připravuje tak, že se ovoce, cibule a hrozinky zvolna vaří s octem, hnědým cukrem a kořením po dobu nejméně dvou hodin.


Žádné komentáře