BABSKÉ OKÉNKO

STRÁNKY BYLY ZALOŽENY 17.11.2007

slovníček

M


MADEIRA
Ostrov v Atlantickém oceánu dal jméno známému dezertnímu vínu
MADELEINES
Nejoblíbenější tvar připomíná naše medvědí pracičky, ale těsto na madlenky je světlé. Nejznámější francouzské madeleines se pečou ve městě Commercy a jsou ovoněné citronovou kůrou. Známé jsou také vanilkové. Oblibě se těší už od dob Ludvíka XV.


MAIZENA
Název odráží pojmenování výchozí suroviny v románských jazycích (mais, maíz, maize). Kukuřice byla do Evropy dovezena z Nového světa, v jehož kuchyních má dodnes nezastupitelný význam a kde se také pěstuje nejvíc druhů. Také v jižní Evropě kukuřice rychle zdomácněla a stala se základem řady regionálních specialit; patří mezi ně například italská polenta nebo rumunská mamaliga – v obou případech jde o husté kaše z kukuřičné mouky. Do našich zemí se kukuřice vrátila zhruba v padesátých letech jako krmivo a teprve v posledních letech se začínají prosazovat kromě škrobové moučky (tou se hlavně zahušťuje) také různé druhy kukuřičné mouky, hlavně na koláče a pečivo.


MAKARONY
Jako všechny italské těstoviny se vždy spojují s určitými typy omáček, protože ty mají různou přilnavost. K makaronům se často podávají husté a hladké smetanové omáčky; v nejjednodušší úpravě se podávají jen s rozpuštěným máslem, petrželkou či muškátovým oříškem a sýrem.


Makronky
Typ křupavých sušenek, původně mandlových nebo oříškových


Malibu
Rumový likér s kokosovou příchutí.MUSAKA
Tvoří ho vrstvy (někdy ještě opečených) plátků lilků, brambor a mletého masa, zalitá bešamelovou omáčkou, případně ještě sypaná sýrem.
Žádné komentáře