BABSKÉ OKÉNKO

STRÁNKY BYLY ZALOŽENY 17.11.2007

COCA COLA - PEPSI COLA

5. Zákaz Coca Coly a Pepsi Coly v Indii

Indické úřady zakázaly prodávat Coca Colu a Pepsi Colu na veřejných školách a státních úřadech.

 

Důvodem je zveřejněná studie místní ekologické organizace, podle níž tyto nápoje obsahují velké množství pesticidů. Ve zprávě se píše, že 57 vzorků z 11 nápojů ukázalo, že v nich jsou tři až pět druhů pesticidů. Jejich množství bylo prý až 24krát nad limitem stanoveným indickými úřady.

Výrobci oblíbených nápojů však tvrdí, že jejich limonády jsou nezávadné! Zákaz prodeje již vydaly čtyři státy indické federace. Indický Nejvyšší soud chce situaci vyřešit tím, že dal výrobcům šest týdnů na to, aby zveřejnili přesné složení těchto nápojů. Tomu se však americké společnosti brání s poukazem na obchodní tajemství.

Jak se však pesticidy do limonád dostaly? Zřejmě pocházejí z místní podzemní vody, ze které se většina nápojů pro indický trh vyrábí. Rozhodli jsme zastavit prodej Coca Coly, Pepsi Coly a dalších sycených nealkoholických nápojů ve všech 400 státních středních školách. Se zákazem jsme seznámili i všechny základní školy," řekla ministryně školství Anandiben Patelová státu Gudžarát s tím, že opatření začíná platit od pondělí.

ČTK 7.8.2006

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Žádné komentáře