BABSKÉ OKÉNKO

STRÁNKY BYLY ZALOŽENY 17.11.2007

rum

RUM


Rum je alkoholický nápoj, který se destiluje z melasy nebo cukrové třtiny.Původně pochází z Antil, ale rozšířil se do jiných zemí, Austrálie, Karibiku a Indie. Je znám rum bílý, zlatý a tmavý.
U nás se vyrábí uměle, dochucováním líhu vyráběného z brambor rumovou esencí.
Používá se na míchané nápoje a při vaření.

RUM V ČECHÁCH


U nás patří rum mezi velmi oblíbené lihoviny a má svou dlouhou tradici. S původním klasickým rumem, který se vyrábí z třtiny má však jen velmi málo společného.
Jeho tradice spadá do 19. století, kdy likérníci hledali způsob jak vyrobit z domácích surovin lihovinu podobnou rumu z Karibiku a začali jej vyrábět z bramborového líhu, vody a esencí.
Pod názvem Tuzemský rum si představíme likérku Božkov a neodmyslitelné etikety s námořnickým motivem. Od roku 2003 se ale jmenuje jinak. Česká republika se musela podrobit pravidlům EU a přejmenovala jej na Tuzemák.
Odkud přišlo mojito?

Poprvé bylo v baru představeno v roce 1927, přičemž v literatuře se tento pojem objevuje již od roku 1910. Proces jeho vzniku je ale daleko zajímavější. Dělníci na třtinových polích dostávali k pití od zaměstnavatelů šťávu s třtinovým cukrem. Obyčejná šťáva jim ale nechutnala tolik, jako když ji trochu zpestřili kapkou aguadienty, předchůdce rumu. Postupně je napadlo do nápoje ještě natrhat a nadrtit trochu máty. Trochu záhadou stále zůstává, jak se vlastně do nápoje dostala jeho dnes již nedílná součást, a to je limetka. Má se za to, že je výplodem fantazie nějakého kubánského barmanského mistra. V poslední době přicházejí barmani i s novými chuťovými variantami tohoto nápoje – jako je jahodové, mangové nebo vanilkové mojito.
zdroj: Kuchyně.cz